Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu olan Gülten Yalmanbaş, yıllarca birçok sinema filmi ve dizi yapımlarında yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak çalışmış ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar edinmiş olduğu sanat bilgisi ve temeli resim olan sinema bilgisini birleştirerek Gala Sanat Galerisi'ni 2018 yılında kurma kararı almıştır.
2018-2022 yılları arasında yöneticiliğini üstlendiği Balaban Sanat Galerisi'ni aynı fiziki konum ile Gala Sanat Galerisi olarak yönetmeye devam ettirme kararı aldı.

İstanbul - Beyoğlu'nda 400 metre karelik alanda Klasik ve modern eserlerden oluşan koleksiyonu ile birlikte faaliyet göstermekte olan galerimiz, ayrıca Türk resim sanatına yetenekli isimleri kazandırmak için sanatçı temsilciliği yapmakta, belirli aralıklarla kişisel, karma ve proje sergileri düzenlemektedir.

Sanat piyasasının küçük bir zümre ile sınırlı kalmaması ve farklı şehirlerde yaşayan sanatseverlerin şeffaf fiyat politikası ile eserlere erişim kolaylığını sağlamak için farklı kategorilerde oluşturulan Gala Sanat Galerisinin çevrimiçi müzayede platformu 2019 yılında Gülten YALMANBAŞ tarafından başlatılmıştır.

whatsapp number